Karttaselaimen foorumi
Karttaselain => Karttaselain => Aiheen aloitti: Janne - Karttaselain - Lokakuu 05, 2009, 09:52:22
-
Karttaselain on pitkän tauon jälkeen taas kaikkien halukkaiden ladattavissa osoitteessa: http://www.karttaselain.fi
Kiitos yhteistyöstä ja hyviä hetkiä uuden Karttaselaimen parissa!
-
"Karttaselain toimii Symbian S60 -käyttöjärjestelmää käyttävissä puhelimissa. Näitä ovat mm. Nokian älypuhelimet ja myös joidenkin muiden valmistajien (esim. LG ja Samsung) puhelimet."
Eipä toimi ainakaan minun Nokia 6630 -puhelimellani. Eli ilmeisesti vaatii S60 3rd edition -puhelimen?
-
Pahoittelut Karttaselaimen web-sivuille lipsahtaneesta virheestä ja kiitos sinulle huomiosta!
Tarkoitus oli mainita siellä että S60-käyttöjärjestelmän versio tulee olla vähintään 3rd Edition tai uudempi. Teksti on nyt päivitetty sivuille!
-
Karttaselain on pitkän tauon jälkeen taas kaikkien halukkaiden ladattavissa osoitteessa: http://www.karttaselain.fi
Kiitos yhteistyöstä ja hyviä hetkiä uuden Karttaselaimen parissa!
Firefox 3.5 antaa tuosta sivusta syntaksi virheilmoituksen:
XML Parsing Error: not well-formed
Location: http://www.karttaselain.fi/
Line Number 22, Column 26:
<a href="/"><img border=0 src="/Content/Karttaselain_logo.gif" /></a>
--------------------------------^
IE8 näyttää sivun oikein.
-
Täällä sivu näkyy ongelmitta niin IE7:lla kuin FF 3.5.3:lla.
Onko jotain tapaa, jolla tallennetun oman reitin saisi siirrettyä tietokoneelle Google Mapsin karttapohjia käyttäen (esim. tyyliin Nokian Sports Tracker)?
-
jarmokap, kiitos hyvästä kommentista, HTML-koodi oli tosiaan väärin muotoiltu (hipsut puuttuivat border-määrityksestä)! Harva selainversio näköjään ottaa tuosta nokkiinsa. Tuo on nyt korjattu web-sivuille.
-
Selainversioni on Shiretiko 3.5.4pre eli ns. Nightly build tulevasta päivityksestä.
Kokeilin myös 3.5.3:lla ja se tosiaan näyttää sivun mukisematta.
Shiretiko valittaa nyt uudesta virheestä eikä näytä sivua:
XML Parsing Error: mismatched tag. Expected: </span>.
Location: http://www.karttaselain.fi/
Line Number 132, Column 101:
<span class="copyright">© 2009 <a class="footer" href="http://www.accelbit.com">AccelBit Oy</a>.</asp:Localize></span>
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------^
-
Täällä sivu näkyy ongelmitta niin IE7:lla kuin FF 3.5.3:lla.
Onko jotain tapaa, jolla tallennetun oman reitin saisi siirrettyä tietokoneelle Google Mapsin karttapohjia käyttäen (esim. tyyliin Nokian Sports Tracker)?
Kiitos hyvästä ehdotuksesta. Olemme pohtineet tätä asiaa itsekin ja se on meillä työlistalla. Palaamme tähän tulevien versiopäivitysten yhteydessä!
-
Selainversioni on Shiretiko 3.5.4pre eli ns. Nightly build tulevasta päivityksestä.
Kokeilin myös 3.5.3:lla ja se tosiaan näyttää sivun mukisematta.
Shiretiko valittaa nyt uudesta virheestä eikä näytä sivua:
...
Hyviä kommentteja! Korjasin tuon mainitsemasi ja muutaman muunkin virheen. Voit nyt kokeilla uudestaan, josko toimisi!
-
Juuri kokeilin ennen viestiäsi ja nyt toimii!
-
FF 3.5.3:lla ei saa ladattua karttaselain.sis laisinkaan. Antaa vain virhe sivun, sama puhelimen nokia 5800 kanssa. IE:lla toimi moitteetta.
Tämän ominaisuuden voisi ehkä korjata.
-
FF 3.5.3:lla ei saa ladattua karttaselain.sis laisinkaan. Antaa vain virhe sivun, sama puhelimen nokia 5800 kanssa. IE:lla toimi moitteetta.
Tämän ominaisuuden voisi ehkä korjata.
Hmm, kokeilin juuri tuolla selaimella ja sain paketin ladattua. Mitä osoitetta käytit paketin lataamiseen? Suora latauslinkki tiedostoon on:
http://www.karttaselain.fi/package (http://www.karttaselain.fi/package)
Latauslinkki löytyy myös tuolta sivulta (alareunasta):
http://www.karttaselain.fi/download (http://www.karttaselain.fi/download)
-
Juuri kokeilin ennen viestiäsi ja nyt toimii!
Ok, hienoa!
-
FF 3.5.3:lla ei saa ladattua karttaselain.sis laisinkaan. Antaa vain virhe sivun, sama puhelimen nokia 5800 kanssa. IE:lla toimi moitteetta.
Tämän ominaisuuden voisi ehkä korjata.
Hmm, kokeilin juuri tuolla selaimella ja sain paketin ladattua. Mitä osoitetta käytit paketin lataamiseen? Suora latauslinkki tiedostoon on:
http://www.karttaselain.fi/package (http://www.karttaselain.fi/package)
Latauslinkki löytyy myös tuolta sivulta (alareunasta):
http://www.karttaselain.fi/download (http://www.karttaselain.fi/download)
No tottakai se nyt sitten toimi =) Eli linkki oli juuri sama minkä annoit josta aiemmin yritin ladata tiedostoa, eikä toiminut FF eikä puhelimella.
-
Hmm, kokeilin juuri tuolla selaimella ja sain paketin ladattua. Mitä osoitetta käytit paketin lataamiseen? Suora latauslinkki tiedostoon on:
http://www.karttaselain.fi/package (http://www.karttaselain.fi/package)
Latauslinkki löytyy myös tuolta sivulta (alareunasta):
http://www.karttaselain.fi/download (http://www.karttaselain.fi/download)
No tottakai se nyt sitten toimi =) Eli linkki oli juuri sama minkä annoit josta aiemmin yritin ladata tiedostoa, eikä toiminut FF eikä puhelimella.
No hyvä että toimi. :) On hyvinkin mahdollista että palvelimella oli jotain hässäkkää juuri silloin kun yritit ladata ensimmäisen kerran, johtui varmaankin siitä!
-
Onko karttaselaimen ilmaisessa versiossa ne 50 ilmasta maan mittaus laitoksen karttaa huipputarkkoja?
-
Onko karttaselaimen ilmaisessa versiossa ne 50 ilmasta maan mittaus laitoksen karttaa huipputarkkoja?
Kyllä, juuri näin! Ilmaisversion kartta-aineisto on sama kuin maksullisissakin versioissa. Huomaa, että ilmakuvia voi ladata vain puolet tästä määrästä eli 25 kappaletta (jokainen ilmakuvalataus kuluttaa kaksi latausoikeutta).
-
Ok. Onko karttaselaimeen tulossa muistikortille tallennus? puhelimeni muisti menee äkkiö tukkoon karttalehdistä.
-
Ok. Onko karttaselaimeen tulossa muistikortille tallennus? puhelimeni muisti menee äkkiö tukkoon karttalehdistä.
On tulossa! Uusi, muistikorttitallennusta tukeva versio on parhaillaan testeissä ja julkaistaan mahdollisimman pian!
-
Ok. Onko karttaselaimeen tulossa muistikortille tallennus? puhelimeni muisti menee äkkiö tukkoon karttalehdistä.
On tulossa! Uusi, muistikorttitallennusta tukeva versio on parhaillaan testeissä ja julkaistaan mahdollisimman pian!
Hyvä!
-
Voisiko seuraavaan karttaselaimeen tulla semmoinen toiminto että karttaselain löytäisi esim: Nokia mapsilla tallennetut reittipisteet?
Liitteenä muutama Screenshot siitä jutusta.
Elikkä ton alemman kuvan koe reittipiste pitäisi saada näkymään karttaselaimessa.
-
Voisiko seuraavaan karttaselaimeen tulla semmoinen toiminto että karttaselain löytäisi esim: Nokia mapsilla tallennetut reittipisteet?
Liitteenä muutama Screenshot siitä jutusta.
Elikkä ton alemman kuvan koe reittipiste pitäisi saada näkymään karttaselaimessa.
Kiitos hyvästä kehitysideasta, Vingeri! Landmark-paikkatietojen lataus Karttaselaimeen on toteutettavissa ainakin S60 5th Edition ja sitä uudempiin laitteisiin. Karttaselaimen 1.2 -versiopäivitys tulee ulos hyvin pian joten aivan siihen tätä ominaisuutta ei todennäköisesti vielä saada. Pohdimme kuitenkin ilman muuta tämän toteuttamiskelpoisuutta tuleviin versioihin!
-
Kartta toimii suhteellisen hyvin pari ärsyttävää ominaisuutta tuossa on.
- Nuo reittien nimet pitäisi voida halutessaan piilottaa. Esimerkiksi kainuun kelkkareittejä selaillessa ruutu täyttyy täysin nuista nimistä eikä itse maastoa ja reittejä näe ollenkaan.
- Pitempien moottorikelkkareittien kohdalla on havaittavissa, että koko reitti häviää näkyvistä kun zoomaa lähemmäksi. Tämä johtunee siitä että sekä alku että loppu piste reitistä ovat näkyvän alueen ulkopuolella, joten koko reitti poistetaan. Eli reittejä ei voi tarkastella kuin kauempaa ja kauempaa koko näyttö on valkoisena reittien nimistä.
Testasin tuota N97:lla.
-
Kartta toimii suhteellisen hyvin pari ärsyttävää ominaisuutta tuossa on.
- Nuo reittien nimet pitäisi voida halutessaan piilottaa. Esimerkiksi kainuun kelkkareittejä selaillessa ruutu täyttyy täysin nuista nimistä eikä itse maastoa ja reittejä näe ollenkaan.
- Pitempien moottorikelkkareittien kohdalla on havaittavissa, että koko reitti häviää näkyvistä kun zoomaa lähemmäksi. Tämä johtunee siitä että sekä alku että loppu piste reitistä ovat näkyvän alueen ulkopuolella, joten koko reitti poistetaan. Eli reittejä ei voi tarkastella kuin kauempaa ja kauempaa koko näyttö on valkoisena reittien nimistä.
Testasin tuota N97:lla.
Kiitos palautteesta! Olet oikeassa hyvin pitkien reittien suhteen eli ne saattavat "leikkautua" pois näkymästä juuri maitsemastasi syystä. Reiteistä tarkastellaan muitakin kuin päätepisteitä mutta joissakin tapauksissa pitkä reitti voi pudota pois lähelle zoomatusta näkymästä. Korjaamme tämän tuleviin versioihin.
Olemme saaneet jo aiemmin palautetta siitä että reittien nimet tulisi voida kytkeä pois päältä. Toteutamme myös tämän muutoksen tuleviin versioihin!
-
Mulla olisi ehdotus tulevaan Karttaselaimeen. Semmoinen että siihen tulisi semmonen matkamittari, joka mittaa matkaa, ja kertoo samalla nopeuden.
-
Mulla olisi ehdotus tulevaan Karttaselaimeen. Semmoinen että siihen tulisi semmonen matkamittari, joka mittaa matkaa, ja kertoo samalla nopeuden.
Kerrotko Vingeri vähän tarkemmin mitä ajat takaa? Haluaisitko siis erillisen "matkamittarinäytön" jossa olisi suurilla numeroilla kuljettu matka ja samalla näytöllä esim. hetkellinen nopeus ja matkan keskinopeus? Tämäntyyppisiä näyttöjä olen itse nähnyt joissakin maastonavigointiratkaisuissa.
-
Juuri semmosta ajattelin. Se olisi pyöräilessäkin kätevä.