Karttaselaimen foorumi
Karttaselain => Karttaselain => Aiheen aloitti: Jantsu - Syyskuu 21, 2012, 16:32:26
-
Heips
Kokeiluversio Nokian S60 (puhelin E72) minulla jostain syystä paikantaa n. 150 m itään päin oikeasta kohdasta. Onko minulla jokin asetus väärin (Nokian oma karttaohjelma näyttää oikein), vai onko se tämän kokeiluversion ominaisuuus joka poistuu lisenssin ostamisen jälkeen?
terv Jari
-
Onko puhelin siis yhteydessä gps sateelliitteihin vai käyttääkö se wlan/3G paikannusta?
-
Hei!
Kiitos virheraportista. Näyttää siltä, että varajärjestelmämme kartoissa on sijaintivirhe käytettäessä S60-versiota, tutkitaanpa asiaa.
Risto
-
Tämä ongelma on nyt korjattu. Ongelma tosiaan koski vain Karttaselain S60-versiota. Mikäli välimuistista löytyy yhä sijaintivirheen sisältäviä karttoja, kannattaa siivota välimuistia välimuistin hallintavalikossa.
Risto
-
Yritän epätoivoisesti saada paikanninta toimimaan samsung Xcoverissa, mutta onnistumatta.. Puhelin löytää oman sijaintinsa gps:n avulla, mutta karttaselain paikannin ei löydä sijaintiaan... Mikä avuksi? On mennyt jo muutama päivä kun on yritetty saada karttaselainta ja paikanninta toimimaan, onnistumatta (itse karttaselain toimii iphonessani hyvin)
-
Yritän epätoivoisesti saada paikanninta toimimaan samsung Xcoverissa, mutta onnistumatta.. Puhelin löytää oman sijaintinsa gps:n avulla, mutta karttaselain paikannin ei löydä sijaintiaan... Mikä avuksi? On mennyt jo muutama päivä kun on yritetty saada karttaselainta ja paikanninta toimimaan, onnistumatta (itse karttaselain toimii iphonessani hyvin)
Hei, ja pahoittelut ongelmista Paikantimen kanssa! Paikanninta on kyllä onnistuneesti käytetty tuossa laitteessa useiden käyttäjien toimesta. Voitko kokeilla, löytääkö laite sijainnin esim. laitteesta löytyvässä Google Maps -sovelluksessa (odota, löytääkö laite tarkan sijainnin, eikä vain summittaista useamman sadan metrin tarkkuudella olevaa sijaintia)?